חדשות ומאמרים > סחר אלקטרוני בין עסקי B2B

סחר אלקטרוני בין עסקי B2B

ברמה הכללית ביותר מתאר סחר אלקטרוני בין עסקי מסחר מקוון בין חברות. בנוסף לכך, סחר אלקטרוני בין עסקי מגלם יכולות נוספות העולות על יכולת הסחר הפשוטה. סחר אלקטרוני מקיף את כלל פעולות הניהול של שרשרת האספקה, עובדה העולה בקנה אחד עם הגברת הפתיחות של המערכות המחשוב הארגוניות אל שותפי הסחר.

מספר הבדלים ביןB2B  ל  B2Cכך שהמונח B2B מתייחס לסחר אלקטרוני בין חברות, בעוד שהמונח B2C מתייחס לסחר אלקטרוני בין חברה ללקוח פרטי. מעבר לכך יש שני הבדלים מרכזיים:

  1. B2B כרוך במו"מ: מכירה לחברה אחרת כרוכה במיקוח על מחירים, תנאי המשלוח, ומאפיינים ספציפיים של המוצר עצמו, בשונה ממסחר בין עסק ללקוח. לבתי עסק קמעונאים קל יותר לעבוד בשיטת הקטלוג, וזו הסיבה לכך שהאפליקציות הראשונות למסחר אלקטרוני B2B נועדו לקניית מוצרי מדף, שקל לתארם ולנקוב במחירם.
  2. אינטגרציה: קמעונאים לא צריכים להשתלב עם המערכות הפנימיות של הלקוח הפרטי. במסחר בין עסקים יש צורך באינטגרציה, משום שהמערכות של כל ארגון צריכות לתקשר האחת עם השנייה, ללא התערבות אנושית.

B2B חוסך כסף לארגון ומשפר את התחרותיות שלו. ניתן לחלק את התועלות לתועלות עבור ארגון רוכש וארגון מוכר:

תועלות עיקריות עבור ארגון רוכש

  1. ייעול תהליכי הרכש: קיצור בזמן הוצאת הזמנת רכש, איחוד הדרישות מכלל המשתמשים בארגון (מספר נמוך של הזמנות שערך כל אחת גבוה יותר, מפחות ספקים, מאפשרת את הגברת כושר המיקוח של הרכש מול הספקים).
  2. הגברת הבקרה והשקיפות של תהליכי הרכש: מעקב אחר כמות הרכש מעקב צמוד ושליטה משופרת ברכש הארגוני.
  3. איתור ספקים והזדמנויות חדשות: פינוי מחלקת הרכש מעבודת הניירת והאדמיניסטרציה מחד, ומאידך חשיפתה לספקים חדשים באמצעות זירות סחר אלקטרוניות, מאפשר למחלקה את הזמן והאמצעי לאתר ספקים אטרקטיביים והזדמנויות עסקיות חדשות.

  

תועלות עיקריות עבור ארגון מוכר

  1. הידוק הקשר עם לקוחות קיימים: מערכות B2B מקשרות ישירות את הארגון המוכר אל לקוחותיו. ללקוחות מתאפשר חיפוש בקטלוג, וביצוע הזמנות אלקטרוני מלא.
  2. חסכון בעלויות: מערכות B2B מקיימות קשר אלקטרוני מלא בין הארגון המוכר ללקוחותיו, וכך נחסכות התקורות של קבלת הזמנה, על כל התכתובת העסקית הקשורה בה.
  3. ערוץ הפצה זול ללקוחות קיימים וחדשים: באמצעות קטלוג מאפשר הארגון המוכר ללקוחות קיימים ופוטנציאליים, להתרשם ממגוון מוצריו, להשוות איכויות ומחירים ועוד. זאת ועוד, החדרת מוצרים חדשים הופכת להיות מהירה וזולה.